Trafo Kurulumu ve Trafo Bakımı

Trafo kurulumu bakımı

Halk arasında trafo olarak bilinse de açıklanacak fonksiyonu yerine getirecek aletlerin literatürdeki adı transformatördür. Trafo AC yani alternatif akım ile çalışan sistemlerde gerilim seviyesini dönüştürmek amacıyla kullanılır. Gerilim seviyesi değiştirilirken frekansa dokunulmaması trafoları elektrik sistemleri açısından oldukça değerli aletler arasına sokmaktadır. Trafo gerilim değerini değiştirirken manyetik indüksiyon yönteminden yararlanırlar. Standart bir trafonun herhangi bir hareketli parçası bulunmaz.

Trafo, elektrik enerjisinin aktarımı sırasında ortaya çıkan yan etkilerin minimize edilmesi amacıyla kullanılan cihazdır. Üretildiği santralden çıkan elektrik enerjisi, kullanım alanına giderken teller üzerinde ısı enerjisine dönüşerek bir miktar kayba uğrar. Isı enerjisinin ortaya çıkması beraberinde gerilimin azalmasına da sebep olur. Trafolar düşen gerilimin yükseltilmesi amacıyla kullanılırlar. Gerilim yükseltilir ve akım düşürülür. Trafoların kullanımı sayesinde elektrik enerjisinin kaynaktan kullanım alanına aktarılması için kullanılan kabloların yani iletkenlerin çapı düşer. Çap düşüşüne ve kayıp oranının azlığına bağlı olarak maliyet azalmış olur.

Sağlıklı bir trafo için birçok destek malzemesine ihtiyaç duyulur. Hatlardaki ani gerilim kayıplarının trafoya zarar vermemesi için bu yardımcı malzemeler mutlaka trafo merkezlerine yerleştirilmelidir. Trafo merkezinin (trafonun yerleştirildiği alan) güvenliği, ısı kontrolü, yangına karşı önlemleri, güvenlik önlemleri gibi birçok detay trafo kurulumu sırasında uygulanır.

Kullanımda olan trafolar zaman içerisinde eskir ve bakıma ihtiyaç duyar. EMO tarafından belirlenen standartlar dahilinde trafoların bakıma girmesi gerekir. Bu sayede kayıp oranı azaltılarak güvenlik artırılır. Trafo merkezlerinde trafolar genelde  yedekli olarak çalışır. Bir tanesinin zarar görmesi durumunda diğeri devreye girerek elektriğin uzun süreli kesilmesinin önüne geçilir. Günümüzde trafo teknolojisinde elde edilen ilerlemeler sayesinde elektriğin iletimi çok daha güvenlidir.

 

Santral Enerji

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Optimum Kullanımı

Detaylı Bilgi Almak İçin