Rüzgar Enerjisi Firmaları

Rüzgar Enerjisi Firmaları

Rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretiminin verimli hale gelmesi sürecinde yer alan firmaların birçoğu yabancı kaynaklıdır. Bu firmalar ellerindeki patent ve üretim teknolojileri sayesinde minimum yatırıma maksimum verim garantisini verebilmektedirler. Ülkemiz, rüzgar enerjisi potansiyeli açısından oldukça ileri bir seviyededir. Devlet desteğinin ve devlet destekli projelerin oldukça cazip olmasından dolayı uluslararası faaliyet gösteren birçok firma Türkiye’de yerli ortaklar bularak faaliyet yürütmektedir.

Bireysel kullanım amacıyla ev tipi rüzgar türbini üretimi ise daha az bilgi ve beceri gerektirdiğinden dolayı yerli firmalar tarafından kolayca yapılabilmektedir. Bu tip türbinler sayesinde bir evin elektriğinin kolayca üretilebiliyor olmasından dolayı yerli rüzgar enerjisi firmaları bu alanın neredeyse tamamını ele geçirmiş durumdadır. Verimli türbinler üretebilmek amacıyla yabancı firmaların ürünlerinin lisans altında üretilmesi de söz konusudur. Ev tipi rüzgar türbini siparişlerinde genelde Türk firmaları tarafından üretilmiş, malzemeleri Türkiye’deki alt yüklenicilerden alınmış olan türbinler ile karşılaşılmaktadır.

Ticari çapta, RES olarak adlandırılan projelerde ise piyasa yabancı şirketlerin hakimiyeti altındadır. Yabancı firmalar RES’lerin kârlı olarak faaliyet gösterebileceği verimlilikte rüzgar türbinleri üreterek, projelerde tercih sebebi olmayı sağlamış durumdadırlar. Bu firmalar genelde RES projelerinin imal edilmesi için Bakanlık projelerine katılmakta ve teklif vermektedirler. Bu alandaki yatırımın oldukça fazla olması, SIEMENS gibi dünya markalarının RES piyasasında faaliyet göstermesini sağlamaktadır. Ortalama bir RES projesine yapılan yatırım yüz milyonlarca lira ile; büyük bir RES projesine yapılan yatırım ise milyar liralar ile ifade edilmektedir. Piyasanın bu kadar üst seviye olmasından dolayı birçok alt yüklenici de Türkiye’deki firmalar tarafından kurulmakta ve paranın ülke ekonomisi içerisinde kalması sağlanmaktadır.

Rüzgar enerjisi firmaları RES projelerinin anahtar teslim olarak müşteriye verilmesinden sorumlu olmakla birlikte bazı durumlarda sadece malzeme tedariği yapmaktadırlar. Türbinler, jeneratör, bağlantı ve güvenlik ekipmanları ayrı ayrı satın alınabilmektedir. Bu sayede maliyet avantajı sağlanarak projeler daha kârlı hale getirilmektedir. Türbin piyasasında faaliyet gösteren firmaların birçoğu aynı zamanda kendi RES’lerine de sahiptir. Bu RES’ler sayesinde elektrik satarak nakit akış döngülerini korumakta; ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadırlar.

Santral Enerji

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Optimum Kullanımı

Detaylı Bilgi Almak İçin