Güneş Enerjisi Maketi

Güneş Enerjisi Maketi

Güneş enerjisi maketi yapmak genelde projelerin önceden görünümü belirlemek amacıyla mühendisler tarafından uygulansa da çocukların bu alana olan ilgilerinin geliştirilmesi amacıyla ebeveynler tarafından da yapılabilir. Ayrıca güneş paneli maketleri ile hobi amaçlı uğraşan insanlar da bulunmaktadır.

Güneş enerjisi maketi yapmak için güneş enerji sistemlerini oluşturan elemanların tam olarak bilinmesi ve bu elemanların ölçeklendirmesinin iyi yapılması gerekir. Ölçeklendirmenin ve malzeme seçiminin doğru olması halinde boyut hariç gerçeğinden ayırt edilemeyecek kalitede maketler ortaya çıkacaktır. Güneş enerji sistemlerinin maketinin yapılması genelde tek başına değil kompleks bir yapı içerisinde olmaktadır. Bir bölgenin veya bir binanın maketi yapılırken, binada mevcut bulunan güneş enerji sistemlerinin de maketi yapılması gerekmektedir.

Ayrıca tüm bunlardan bağımsız olarak gelişen, boyut olarak küçük olmasına rağmen tam olarak aynı işlevi yapan güneş paneli maketleri de bulunur. Bu tür maket güneş panelleri bir oyuncağın çalıştırılması, maket bir evin elektriksel ihtiyaçlarının giderilmesi gibi amaçlarla kullanılabilmektedir. RC oyuncakların harici bir kaynağa ihtiyaç duymadan güneş enerjisi ile hareket edebilmesi söz konusudur.

Güneş enerjisi maketi (fonksiyonel olmayan) yapmak isteyenlerin kullanması gereken malzemeler şunlardır:

●Siyah karton,

●İnce çubuklar,

●Sıcak silikon ve bant,

●Cam ve mukavva,

Ayrıca fonksiyonel yani çalışan bir güneş enerjisi maketi yapmak için güneş enerjisini toplayabilecek hücreleri içeren ünitelerin satın alınması gerekir.

Santral Enerji

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Optimum Kullanımı

Detaylı Bilgi Almak İçin