Direk Şablonları

Direk Şablonları

HES, BES, GES veya RES tarafından üretilen elektriğin kullanım alanına nakledilmesi sırasında enerji nakil hattı kullanılır. Bu hat direklerden ve kablolardan oluşur. Üretim kapasitesine, arazi şartlarına göre değişen tipte kablolar ve direkler kullanılır. Kullanılan direklerin özellikleri, maliyetin gereksiz yere yukarı çekilmemesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca mukavemete dayanıksız yanlış direk seçimi de hattın güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

Enerji nakil hattında kullanılacak direkler seçilirken direğin tam olarak hangi noktada kullanılacağı, üzerinden geçecek kablo sayısı, gerilim türü, kapasitesi, hava şartlarının genel seyri gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur. Hattın proje aşamasında kullanılacak direk tipleri en ufak ayrıntısına kadar belirlenir ve proje bu direkler üzerine detaylandırılır. Bir ENH projesinde kullanılabilecek direk çeşitleri şunlardır:

  • Durdurucu Direkler: ENH’de düz hattın durdurulması amacıyla kullanılan direklerdir. Taşıyıcı direklerden oldukça farklıdır ve kabloların gergin durması amacıyla kullanılırlar. İki durdurucu direk arasına yedi adet taşıyıcı direk eklenebilir. Yol, akarsu geçişlerinde iki tarafa da durdurucu direk yerleştirilir.
  • Taşıyıcı Direkler: İletkenin yerçekimi dolayısıyla verdiği ağırlığı taşımak amacıyla durdurucu direklerin arasına yerleştirilen direklerdir.
  • Nihayet Direkler: Nakil hattının başında ve sonunda yer alırlar. Hattın taşıdığı gerilime dayanabilecek kapasitede olmaları oldukça önemlidir.

Ayrıca hattın durumuna göre birçok direk çeşidi daha bulunmaktadır. Genel olarak direkler beton, demir ağaç olabilir. Şekil olarak ise yuvarlak boru, A direk, kafes direk, pilon direk, çatal direk çeşitleri bulunmaktadır. Sağlıklı bir ENH, maksimum fayda minimum maliyet, maksimum güvenlik anlayışı ile planlanmalıdır. Bu planlama aşamasında da en uygun direk çeşitleri seçilmelidir.

 

Santral Enerji

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Optimum Kullanımı

Detaylı Bilgi Almak İçin