Elektrik Uygulama Projesi

Elektrik Uygulama Projesi

Elektriğin evlerde ve işyerlerinde güvenle kullanılabilmesi ancak doğru kontrol edilmesi ile mümkündür. Elektrik uygulama projesi, ruhsat projesinden farklı olarak oldukça detaylıdır. Evin veya işyerinin inşa edildiği ya da restore edildiği bölgede yetkili olan elektrik dağıtım şirketi bir evin ya da bir işyerinin güvenle elektriği kullanabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekler. Bu düzenlemeleri yapacak olan elektrik dağıtım şirketi değil; evin veya işyerinin elektrik işlerini yapan firmadır. Elektrik dağıtım şirketi eve veya işyerine elektriği üç aşamalı bir kontrol sürecinden sonra verir. Süreç şöyle işler:

  • Evin veya işyerinin elektrik tesisatını döşeyecek olan firma elektrik hatlarını bina içerisinde nasıl döşeyeceğini projelendirir. Bu ilk proje detay içermez. Genel hatlarıyla belirlemeler yapılır. Elektrik dağıtım şirketi bu projeye geçici onay verir ve bir nevi elektrik şirketini yetkili kılar. Sorumluluk paylaşılmış olur.
  • Geçici ruhsatı alan elektrik firması çok detaylı bir elektrik projesi hazırlayarak kabloların geçeceği alanları milimetrik olarak belirler. Hangi kablo tipleri kullanılacak, hangi bölgelerde uç verilecek gibi tüm detaylar belirlenir. Elektrik firması bu projeye göre elektrik hatlarını bina içerisine döşer. İşte bu detaylı projeye elektrik uygulama projesi adı verilir. Elektrik uygulama projeleri oldukça detaylıdır ve işi yapanlara her türlü detayı vermekle yükümlüdürler.
  • Elektrik işlerinin bitmesinden sonra elektrik firması, elektrik dağıtım şirketine başvurarak projeye göre binayı denetlemesini ister. Elektrik dağıtım şirketinin elemanları denetimi yaparak binaya kalıcı ruhsat verirler. Kalıcı ruhsat ile abonelikler açılabilir.

Santral Enerji

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Optimum Kullanımı

Detaylı Bilgi Almak İçin